Погляд видавця: перспективи цифрових технологій у видавничому бізнесі

МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ ЗМІ, ПОГЛЯД У МИНУЛЕ І ОЦІНКА ЦЬОГОРІЧНОЇ DRUPA
Олександр Величко був вражений гімном drupa і особливо відзначив один з лейтмотивів гімну: drupa - місце зустрічей друкованих засобів масової інформації. На виставці було багато видавців, які оцінювали техніку як інструментарій для здійснення своїх планів.
Величко зазначає поява на drupa 2016 численних альянсів. Heidelberg увійшов в альянс з Fujifilm, яка, в свою чергу, використовує бренд Heidelberg, щоб залучити більше відвідувачів. Альянс Landa & Komori датований ще 2012, але і Komori НЕ розкладає яйця в одну корзину і укладає договір з Konica Minolta.
HP увійшов в альянс з KBA, причому це технологічне співробітництво без попередньо прописаних зобов'язань і договорів. Також KBA працює з Xerox, а завершує список альянс Man Roland WS & Kodak. Ці альянси говорять про те, що виробники важкого поліграфічного обладнання зрозуміли: затребуваність цифрового обладнання в форматах В2 і вище - тренд і, якщо в ньому не брати участь, можна сильно відстати.
Олександр Величко зазначив, що в 2004 р на drupa проявилося протистояння «Цифровий скепсис VS Цифровий романтизм». Струменевий друк була, але якщо хтось намагався друкувати газети, щоб зацікавити видавців, якість було нетоварним. У 2008 році на виставці було відзначено розвиток нових технологій, перш за все струменевих. Уже тоді дуже значно розширилося коло субстратів для струминного друку, з'явилися досліди друку по плівкам. Все це спровокувало появу нових ринків: транспромо, персоналізації, електронного білінгу.
КУРІННИЙ ПЕРЕЛОМ
У 2011 році на Hunkeler Innovation Days вперше на одному майданчику зібралися цифровіки, які вже тоді заявляли про співпрацю з монстрами важкого машинобудування. Компанія Xerox до 2010 р активно відстоювала позицію твердих тонерів, відмовляючись від розробок струминного друку. Але в 2010 р Xerox таємно виготовив першу машину, а в 2011 р навіть деякі менеджери Xerox не очікували побачити в Швейцарії струминну машину. І після цього Xerox став приділяти увагу розвитку струминного технології.
Drupa 2012 Александр назвав «втіхою поліграфістів»: стало очевидно - важке машинобудування і офсетна обладнання залишаються.
«Приїхавши в Дюссельдорф в 1995 р, я міг купити або отримати на якихось умовах будь-яке обладнання, яке там демонструвалося, і через тиждень воно б уже приносило гроші в Києві. А в 2016 році я ходив по виставці і думав: «Так, це класно, але в які терміни будуть виправдані інвестиції?», - сказав Величко.
Якщо в 1995 р на перший план для видавця виходило обладнання, то тепер важлива бізнес-модель, яка вимагає іншого підходу до конфігурації обладнання та вибору технології.
ЕКОНОМІКА ВИДАНЬ В УКРАЇНІ - ЧИ Є МОЖЛИВІСТЬ ДЛЯ ПЕРЕХОДУ НА ЦИФРУ?
Далі Олександр Величко зупинився на зміну аудиторії щоденних видань ( «Сегодня», «Факти», Вести »за 2014-2015 рр. (Рис. 1): тиражі падають, знижуються кількість читачів і заробітки видавців. Видавці, фактично, продають кінцевим покупцям два виду продуктів. газета продається кінцевим користувачам в кіосках, того ж кінцевого користувача (аудиторію) видавець «продає» своїм рекламодавцям. в результаті, продукція видавця має високу маржинальність: якщо за прямими поліграфічним витрат газета умовно обходиться в гривню, то продається за 5-6 грн, тому що в цю вартість закладений інтелектуальна праця редакцій.
Малюнок 1. Зміна аудиторії одного номера щоденних видань.
: Дані компанії TNS в Україні, ви- проходження MMI, населення 12-65 років в містах 50 тис. +, Вибірка 10000 респондентів за хвилю
Персоналізацією цифровий друк зайнялася, як тільки з'явилася, але сьогодні затребувана гіперлокалізація контенту. Є контекстна реклама. Для кожного читача можна моделювати персональну новинну стрічку з тих новин, які йому цікаві. Присутність наших читачів в Соціальних мережах дозволяє отримати інформацію про їх профілі, пошуку, щоб формувати персоніфіковані газети в друкованому вигляді.
Олександр продемонстрував графіки, підготовлені за результатами регулярних опитувань експертів ринку і відображають їх оцінку доходів від тиражів і доходів з реклами по газетам в Україні. Видавці не можуть жити так, як раніше (рис. 2): за рахунок того, що підвищується вартість газет в гривні і зменшується обсяг зошитів, вдається утримувати доходи від тиражу на одному рівні протягом десяти років. Тому видавцям необхідно застосовувати нові бізнес-моделі, які дозволять створювати більш високу додану вартість.
Малюнок 2. Графіки падіння тиражів і доходів з реклами по газетам в Україні
Застосовуючи цифрові технології, видавці отримають відразу кілька цікавих преференцій, які дозволять наростити тираж, збільшити доходи від реклами, зробити продукт більш привабливим і затребуваним, отримати нову аудиторію.
Олександр Величко розповів про свіжому досвіді, отриманому в Швейцарії влітку 2015 року. Мова - про випуск регіональної щоденної газети Walliser Bote, яка до недавнього часу друкувалася на Wifag (1985 р.). Цю машину потрібно було міняти, але у власника не було бажання інвестувати в нове рулонне обладнання з терміном експлуатації 30 років: адже обсяг реклами на швейцарському ринку скорочується на 3% в рік, і доходи від газети падали. Видавництво Mengis Druck AG провело аналіз і виявилося, що 60% аудиторії читають тільки друковану версію, і догляд в онлайн неприйнятний.
В результаті видавництво купило дуплексну машину HP T400. Почавши друкувати 22 тис. Тиражу на цифровій машині, вони побачили нові можливості.
Весь контент видавці розділили на чотири частини і змогли отримати більше доходів з реклами, тому що реклама стала локальної і орієнтованої на чотири райони поширення; вдалося перемогти і проблеми з передачею кольору.
Після цього Mengis Druck AG запустила друк французької газети зі скачок, освоїла друк брошур на офсетному папері. Окремим проектом стала друк персоніфікованих дитячих газет: діти надсилали Mengis Druck AG відскановані малюнки, а видавець у відповідь надсилав дитячу газету, де друкувався малюнок дитини. Це підвищило лояльність батьків, які стали виписувати газети видавництва.
В результаті заміни величезної рулонної машини на цифрову вивільнилися два виробничих будівлі, які зараз використовуються для проведення івентів.
Планується, що HP T400 окупиться протягом шести років.
ПОЗИТИВНИЙ НАСТРІЙ ВИДАВЦІВ
Позитивний фактор для видавців - високий рівень конкуренції між виробниками цифрових друкарських машин: кожен буде хотіти продати, і вартість обладнання буде знижуватися. Олександр Величко вважає, що струменеві індустріальні рішення істотно подешевшають. Сьогодні для побудови необхідної бізнес-моделі у видавця з'явилася «багатовимірність»:
- рулон А3-В0 + (з шир. до 2,8 м або лист). При збільшенні ширини видавці отримують збільшення продуктивності;
- онлайн постпресс і оффлайн-рішення (абсолютно працюють);
- всілякі види пігментів / фарб / чорнила (УФ, водні, тверді і т.д.). Користувач за бажанням вибирає тип паперу (газетний / офсетний), вирішує, чи потрібен праймер; • швидкості до 300 м. / Хв. (Стандарт 150 м. / Хв.). Кольоровий друк по швидкості наближається до монохромного;
- кольоровість (1 - 7 ц в е т о в). Природно, використання більш 4 кольорів розширює можливості моделі CMYK;
- дуплекс і симплекс (комбінації). Якщо недостатньо коштів для машину з можливістю запечатувати рулон з двох сторін, можна брати симплекс, потім перемотувати рулон і запускати його вдруге з іншого боку (суміщення особи і обороту буде ідеальним);
- можливості розширення комплектації;
- праймерінг;
- різні субстрати (плівки, елітні і звичайні папери);
- широкий набір автоматизації і workflow-пакетів (у офсетчіков і цифровиков загальна філософія: машина все робить сама, оператор потрібен тільки для того, щоб зупинити її);
- контроль якості та примірників на виході (ці технології в цифрі знаходяться на етапі бурхливого становлення, проте, вже забезпечують певні гарантії);
- гібридизація (якщо під чиюсь бізнес модель треба поставити комбінацію офсету, флексо та цифри - твердотонерной або з рідкими чорнилом - всі виробники говорять одне і те ж: малюємо ескіз і робимо).
«Дуже скоро ми визначимося з переможцем і зрозуміємо - офсет залишається глобальною або став нишевой технологією. У 2017 р пройдуть чергові Hunkeler Innovations Days - івент, заточений під професіоналів, де немає роззяв. Там навіть складно домовитися про комерційні умови. Швидше, фахівці готові відповідати на складні технологічні питання.
Hunkeler Innovations Days цікаві тим, що в рамках одного павільйону встановлені всі рішення провідних виробників. Я більш ніж упевнений, що ми будемо менш упевнено говорити про офсет і більш впевнено про цифру », - резюмував доповідь Олександр Величко.
Вкладені файли:- Журнал PrintPlus №5 (421 Kb)
Останні статті
Всі публікаціїШтучний інтелект у поліграфії: Нова ера креативності та ефективності
У світі, де технологічні інновації приходять із Кремнієвої долини, мало хто очікував, що поліграфія — галузь із ба...
Насичений, теплий коричневий - Pantone представив колір року 2025
Уловлюючи глобальний настрій зв’язку, комфорту та гармонії Програма «Колір року за версією Pantone»...
Шрифти на дієті: як нові гарнітури худнуть, щоб зберегти папір і гроші
Видавець HarperCollins і набірна компанія 2K/Denmark розробили нові шрифти з метою зменшення кількості сторінок у своїх ...
Майбутнє цифрових друкарських технологій разом із MacHOUSE на REX-T-REX 2024
MacHOUSE бере участь у виставці REX-T-REX 2024, що відбудеться з 10 по 12 вересня 2024 року у виставковому центрі «...
drupa 2024: Нові горизонти поліграфії (фото)
Після восьмирічної перерви з'явилася унікальна нагода відвідати виставку drupa 2024. Ця подія завжди вражала своїм м...