Математика для керівника
При аналізі ситуації стає зрозуміло, що навіть незважаючи на наявність замовлень в галузі заробляти гроші на них стає все складніше. Замовлення подрібнювали, і щоб вийти на ті ж обсяги грошей, які заробляли раніше, потрібно обробляти замовлень значно більше. Але за рахунок чого це можна зробити? Придбати нове обладнання? Найняти ще персонал? Але часом такі дії можуть призвести не до збільшення доходу, а до фінансової прірви ...
І це навіть з урахуванням того, що замовлення на ринку є, і їх навіть можна залучити. Але щоб на цьому заробити, потрібно виконувати їх ефективно.
І ось тут ми підходимо до одного з головних питань сучасної поліграфії - до розуміння ефективності виробництва. Зараз у багатьох друкарнях цей параметр бізнесу взагалі не аналізується. Вважається, якщо є замовлення і друкована техніка завантажена, значить, все в порядку. Причому є навіть спроби аналізувати відсоток завантаженості. Друкарська машина працює весь робочий час, значить, вона завантажена на 100%. Якщо друкар півзміни простоює, значить, завантаження 50%. Здавалося б, все просто і зрозуміло. Але, на жаль, так вважали завантаження друкарень 20 років тому. Сучасна наука управління виробництвом (а це дійсно наука) говорить про те, що таким чином оцінити нічого неможливо. Так не можна оцінити, наскільки успішно працює бригада друкарів. Більш того, неможливо це оцінити і по результуючої виробленні. Якщо бригада змогла віддрукувати кілька листів (нехай навіть велика), ще не означає, що вона спрацювала ефективно.
У багатьох випадках панацеєю від непродуктивної роботи є відрядна оплата праці. Виготовив велику кількість якісної продукції - отримай більше заробітної плати. В принципі, це абсолютно правильний підхід, але він не гарантує того, що виробничий процес буде максимально ефективний. Друкар, звичайно, буде намагатися зробити по максимуму, але знову ж таки це не означає, що він зможе все зробити максимально ефективно. Можливо, він просто не знає, що означає «ефективно». Ефективність - комплексний показник, і оцінювати його потрібно комплексно. Наприклад, бажаючи домогтися максимальної вироблення, друкар буде розганяти машини на велику швидкість, ніж звик, в результаті папір може гірше «йти», буде багато зупинок і великий відсоток бракованих листів в накладі. Чи означає це, що робота йшла з максимальною ефективністю?
Виходить, що для оцінки сучасного виробництва потрібен комплексний показник оцінки ефективності виробництва. Тобто такий показник, який може оцінювати відразу велику кількість параметрів виробництва і при цьому ще дозволяє візуалізувати дані, щоб їх зручніше було порівнювати і аналізувати. Подібний комплексний показник оцінки не так давно був розроблений низкою провідних світових виробників обладнання (наприклад, Heidelberg), і він називається «Узагальнена ефективність обладнання» (Overall Equipment Effectiveness - OEE). Суть методу у виборі критеріїв оцінки, їх стандартизації, порівняно і отриманні єдиного кінцевого результату по кожному окремому замовленню. Потім показники всіх замовлень об'єднуються, аналізуються, і по ним будується розподіл, яке і показує загальну ефективність. В принципі, така методика оцінки не нова, але для поліграфії її застосовують, мабуть, в перший раз. Для чого потрібен подібний аналіз?
Керівнику друкарні завжди треба знати власні можливості: чи можемо ми при тих же умовах, тим же складом співробітників виконати більше замовлень і заробити більше грошей? Або ми вже досягли максимуму і подальше збільшення обсягу виготовленої продукції можливо тільки за рахунок збільшення чисельності персоналу (перехід на роботу в три зміни, у вихідні і т.д.), або пора задуматися про придбання нової друкарської техніки? А може, навпаки, в результаті аналізу з'ясується, що підприємство працює неефективно і потрібно приймати серйозні адміністративні заходи.
Спочатку розробники рішення для поліграфії пропонували використовувати три параметри ефективності обладнання, хоча їх може бути більше (в теорії - скільки завгодно). Але здається, що для оцінки ефективності друкованого процесу (позначимо її буквою E) в російських друкарнях трьох параметрів недостатньо, візьмемо чотири:
- Якісні показники (частка продукції, що продається в загальному тиражі). Позначимо буквою Q. Особливості поліграфії як виробничого процесу полягають у тому, що є так називемий технологічний брак (на приладження, на зупинку машини, на збої в роботі і т.д.), який неминучий, але при бажанні його обсяг можна мінімізувати. Чим менше технологічного браку друкарня може отримувати в процесі роботи, тим ефективніше робота підприємства. Тут важливо відзначити, що до технологічного браку відносяться тільки ті види відходів, які обумовлюються особливостями виробничого процесу. У разі якщо брак виник помилково або недогляд друкаря, він не вважається технологічним і його слід оцінювати зовсім інакше. Якісний показник замовлення оцінюється як частка від ділення гідного кількості відбитків до загальної кількості відбитків, надрукованих в процесі виготовлення замовлення.
- Тимчасові показники 2. Позначимо буквою T2 (фактор часу «невиробничих втрат»). Крім приладки в процесі виробництва завжди виникають і інші втрати часу, які не можна назвати обов'язковими. Зупинки через погану подачі паперу, зняття марашек вручну, змивки полотна в процесі друку і багато іншого - все це доводиться робити друкареві для забезпечення якісного друку. В результаті часу для друку замовлення витрачається більше, ніж могло б бути. Для оцінки цього параметра необхідно розділити час продуктивної друку (коли машина працює на потрібної швидкості і безпосередньо друкується замовлення) на загальний час, витрачений на друк замовлення, з урахуванням зупинок.
Для отримання реальних цифр для аналізу процесу виробництва керівництву підприємства спочатку необхідно провести нормування і визначити базові параметри: який час на приладження встановити як ідеальне, з якою швидкістю правильно друкувати тиражі і т.д. Можливо, доведеться розділити тиражі по групах складності і для кожної встановити свої нормативи. Втім, на даному етапі це не важливо, оскільки на розуміння методики оцінки не впливає.
Далі для кожного виготовленого замовлення потрібно провести заміри всіх чотирьох параметрів. Для отримання єдиного кількісного параметра оцінки ефективності виготовлення того чи іншого замовлення все про чотири важливі фактори перемножуються:
E = S х Q х T1 х T2.
Оскільки в кожному випадку відбувається розподіл меншого числа на більшу, приватна завжди менше одиниці. Якщо при розподілі вийшло більше одиниці, це означає, що взяті неправильні базові параметри. Наприклад, норма часу на приладження більше, ніж по факту. Число більше одиниці виходити не повинно. Твір приватних також дає результат менше одиниці. Відповідно, ефективність виконання того чи іншого замовлення оцінюється числом від 0 до 1. І чим ближче результат до одиниці, тим ефективніше замовлення виконано.
Але оцінка конкретних замовлень - тільки частина всього процесу оцінки роботи підприємства. Щоб зрозуміти, наскільки ефективно воно працює в цілому, протягом певного проміжку часу (тиждень, місяць) оцінюються за вказаною вище методикою всі виконані замовлення - виходить число - показник ефективності для кожного з них. Потім необхідно побудувати графік, в якому по осі абсцис відкладаються тиражі друкованої продукції, а по осі ординат - той самий показник ефективності (рис. 1). Далі графік має бути спрощена, в кожної тиражної групі розрахувати середньозважене значення і побудувати графік залежності показника ефективності від тиражу продукції.
Далі необхідний аналіз причин високої або низької ефективності на різних тиражах і необхідних заходів по оптимізації виробничих процесів (навчання персоналу, налагодження технології, ремонт обладнання, впровадження нових приладів і т.д.). Після цього подібні виміри і побудова графіків повторюються. При правильному проведенні процесів оптимізації новий графік повинен пройти вище, ніж попередній. Якщо це вийшло, значить, роботи по підвищенню ефективності дали свої результати.
До речі, за формою графіка можна оцінити, з якими тиражами і якими замовленнями друкарня справляється найбільш ефективно. На рис. 2 показані найбільш типові форми графіків. Вони показують, з якими замовленнями - довгими, середніми або короткими - краще справляється друкарня. Буває, що друкарня успішна у всіх випадках або, навпаки, у всіх випадках програє. Але важливо тут те, що візуалізований результат аналізу ефективності роботи підприємства дає керівництву їжу для роздумів. Зокрема, можна спробувати відбирати прийняті в роботу замовлення і вибирати тільки ті, які максимально ефективні.
Ну а найголовніше в цій історії те, що з'являється хоч якийсь критерій оцінки ефективності і якийсь метод оцінки, коли потрібні нові інвестиції в обладнання. Якщо графік наближається до одиниці у всіх тиражних категоріях (або хоча б в тих, які обрані як основні), це говорить про те, що подальша оптимізація роботи підприємства вже неможлива, оскільки за більшістю параметрів досягнутий максимум. Подальше збільшення обсягу виробництва можливо тільки за рахунок його розширення.
Ось така проста, але ефективна методика застосовується професіоналами в області аналізу бізнесу поліграфічних підприємств. Її нескладно використовувати будь-якій друкарні. Більш того, методика настільки універсальна, що може застосовуватися не тільки до друкованих, а й будь-яких інших виробничих процесів і навіть до всього процесу виробництва на підприємстві. Потрібно просто вибрати інші базові критерії і змінити їх кількість. Але в цілому принцип аналізу зберігається.
Мал. 1. Графік аналізу ефективності виробництва умовної друкарні. Тут по осі абсцис вказані тиражі продукції, а по осі ординат - показник ефективності, розрахований за методикою, описаною в статті. Окремі точки на графіку - показники ефективності конкретного замовлення. Помаранчева лінія - усереднений графік ефективності всієї друкарні в зазначений проміжок часу. Подібні графіки зазвичай будуються щомісяця
Мал. 2. Види графіків ефективності для різних друкарень:
- а - найтиповіший для друкарні, яка успішно працює на середніх і великих тиражах;
- в - для друкарні, ефективної в області малих тиражів;
- г - високоефективна друкарня;
- д - малоефективна друкарня, яка потребує термінової оптимізації
: PrintDaily.ru
Останні статті
Всі публікаціїШрифти на дієті: як нові гарнітури худнуть, щоб зберегти папір і гроші
Видавець HarperCollins і набірна компанія 2K/Denmark розробили нові шрифти з метою зменшення кількості сторінок у своїх ...
Майбутнє цифрових друкарських технологій разом із MacHOUSE на REX-T-REX 2024
MacHOUSE бере участь у виставці REX-T-REX 2024, що відбудеться з 10 по 12 вересня 2024 року у виставковому центрі «...
drupa 2024: Нові горизонти поліграфії (фото)
Після восьмирічної перерви з'явилася унікальна нагода відвідати виставку drupa 2024. Ця подія завжди вражала своїм м...
Canon і HEIDELBERG оголошують про партнерство на виставці drupa
HEIDELBERG і Canon офіційно оголосили про глобальне співробітництво у листовому струменевому друці на цьогорічній вистав...
MacHOUSE на PLAST EXPO UA 2024: полімерні технології для вашого бізнесу
MacHOUSE, визнаний лідер у сфері постачання полімерних матеріалів, анонсує свою участь виставці PLAST EXPO UA 2024, що в...