Екологічні, технологічні ... Економні!

Всього півтора десятка років тому поліграфісти з недовірою придивлялися до технологій СТР. А тепер в наших офсетних друкарнях є люди, які не мають поняття про те, що таке фотоформа і копіювальна рама. Скотч для монтажу? Це як взагалі?
Як їх тепер називатиПерш за все, слід розібратися з різновидами технологій, які розвиваються в цьому напрямі: беспроцессная, бесхіміческая, малохіміческая ... Загальною, офіційно затвердженої термінології для них, на жаль, не існує, тому зустрічаються різночитання, нерідкі суперечки на цю тему серед виробників і постачальників.
Наприклад, Agfa вважає, що її пластини Agfa: Azura TS / TU - бесхіміческіе, але при цьому обумовлюється, що вони повинні оброблятися гумуючого рідиною в спеціальних процесорах. У Agfa впевнені, що вважати гум «хімією» не можна, оскільки він не служить прояву зображення, а в процесорі немає регулювання pH, температури, електропровідності, - відбувається чисто механічний процес. І нагадують, що «бесхіміческую» технологію не слід плутати з малохіміческой: в останньому випадку проявник все ж потрібно, але в меншій кількості.
Аби не заглиблюватися в цю суперечку, логічно припустити, що беспроцесснимі можна називати лише плити, які після експонування не вимагають ніякої обробки. Варто зауважити, що «фіолетових» беспроцессних поки не випустив ніхто.
Після експонування беспроцессних пластин виходять готові до застосування форми, які можна відразу встановити на друкарську машину. Правда, якщо міркувати строго формально, процес проявлення і в даному випадку все ж є, але відбувається він безпосередньо в друкарській секції: фоточувствительная емульсія з пробільних елементів змивається зволожуючим розчином. Деякі противники технології стверджували, що потрапляння емульсії в зволожуючий розчин дуже шкідливо для процесу друку. З тих пір, однак, досвід застосування таких пластин став набагато ширше, і вже зрозуміло - якщо якісь технологічні особливості друку у таких форм і є, вони зовсім не так фатальні, як стверджували консерватори.
Правда, один з користувачів, що випробував беспроцессние пластини всіх основних виробників, відзначає, що через що потрапляє в зволожуючий розчин копіювального шару спостерігається різниця в білизні пробільних елементів при друку - при використанні беспроцессних пластин з'являється «вуаль». Але кількісно даний ефект оцінити складно, т. К. Його вираженість пов'язана з площею пробільних елементів і кількістю тиражів, які віддруковані з часу заміни зволожуючого розчину. Очевидний шлях вирішення проблеми - частіше його міняти. Для тих, кого таке рішення не влаштовує, на сучасних офсетних машинах доступні системи додаткової фільтрації зволожуючого розчину, які дозволяють довше підтримувати чистоту розчину. Є і бюджетні рішення, які можна використовувати на старій офсетного техніці. Здається, з розширенням використання беспроцессних пластин ця тема проясниться.
Зрозуміло, не можна стверджувати, що впровадження передових пластин проходило зовсім без складнощів - особливо це стосувалося перших марок в цьому секторі. Найбільш очевидна, в буквальному сенсі слова, проблема - низький контраст зображення на формі. Правда, вирішується проблема легко і також очевидно - треба вручну протерти форму зволожуючим розчином з друкарської машини. Але зрозуміло, що часто цю операцію повторювати нікому не хочеться, і виробники намагаються підвищувати контраст готового зображення, хоча у звичайних форм він все ще краще.
Більш серйозна проблема, з якою довелося зіткнутися піонерам беспроцессних технологій, - порівняно низька тиражестойкость при неможливості прожарювання. Особливо це стосується роботи з УФ-фарбами, які більш агресивні до друкованих форм. Виробники, зрозуміло, розуміли, що з цими недоліками треба боротися, і поступово працювали над характеристиками продукту.
У Agfa відзначають, що в 90% випадків впровадження бесхіміческіх пластин відбувається набагато швидше, ніж звичайних, але, зрозуміло, є деякі обмеження по використовуваної хімії і фарбі. Для кожного виду малохіміческіх або беспроцессних пластин ці обмеження свої.
Agfa випускає найрізноманітніші пластини. Повністю беспроцессние Agfa: Azura TE доступні з другої половини 2015 г. Серед їх переваг - термін зберігання на світлі - не менше 24 год; високий контраст зображення на формі після експонування, що дозволяє контролювати зображення як візуально, так і за допомогою будь-якого денситометра для пластин. Також ця марка відрізняється тим, що змивається зволоженням шар пластини розчиняється в ньому, а не випадає в осад, що, по запевненнях виробника, знижує забруднення зволоження.
Їх ніша - комерційна, малотиражна продукція до 70 000 відбитків з великою кількістю різних тиражів. З УФ-фарбами ці пластини не використовуються. За інформацією виробника, після drupa 2016 спостерігається сплеск інтересу до беспроцессним Azura TE, зараз йде процес активного тестування, а зростання продажів очікується в наступному році.
А поки що на нашому ринку цей виробник більш відомий іншим продуктом - пластинами, виготовленими за технологією TermoFuse. Зараз ці пластини представлені на нашому ринку марками Agfa: Azura TS / TU. За своїм складом вони кардинально відрізняються від усіх інших пластин: фоточутливий шар складається з мікроскопічних кульок, які під впливом променя ІК-лазера плавляться і утворюють міцно з'єднаний з основою пластини друкований елемент (тобто це негативні пластини). Відповідно, необроблена частина поверхні може бути змита в спеціальному процесорі за допомогою гумуючого рідини, теж спеціально призначеної саме для цього процесу, хоча є чутки, що деякі умільці примудряються використовувати побутову хімію. Зрозуміло, такі експерименти засуджуються виробником, але доводять, що ці пластини можуть «змиватися» майже в будь-який рідкому середовищі, на відміну від пластин конкурентів, яким потрібна спеціальна хімія.
Система гумування виконує дві функції - промивка форм і покриття їх фінішним шаром. При цьому процесор, необхідний для обробки таких пластин, менше звичайного, оскільки секції проявника в ньому немає. Параметри промивання пластини не впливають на розмір точки.
Agfa: Azura TU є модифікованим варіантом Agfa: Azura TS з більшою чутливістю, швидкістю експонування і тиражестойкостью. Змінився в кращу сторону витрата гума: при використанні для обробки Azura TU нового вимивного процесора витрата смивочного розчину щодо Azura TS знизився в 3 рази.
Рекомендовані сфери їх застосування - комерційна і книжкова печатку із середніми тиражами до 150 000 без випалу форм і використання УФ-фарб. Очевидно, у пластин такого типу також розширюється сфера застосування - про це говорить така подія, як поява представленого на тій же виставці процесора надвеликого формату Azura CX150 для пластин Azura TU.
Постачає Agfa і малохіміческіе «фіолетові» пластини Agfa: N94-VCF для газетного друку, які дорожчі за традиційні на 20%. З початку наступного року на російському ринку будуть доступні модифіковані Agfa: N95-VCF, які цей виробник також позиціонує як бесхіміческіе, оскільки процес «прояви» зображення відбувається не за допомогою хімічних реакцій, а механічно, за допомогою щіток. Виявляти їх можна і в процесорах Agfa для бесхіміческіх пластин, і в процесорах для традиційних пластин, оснащених спеціальними щітками. Найбільш же рекомендований варіант для N95-VCF - спеціальний процесор Agfa: Attiro VHS. Також серед переваг Agfa: N95-VCF - збільшена тиражестойкость при друку звичайними фарбами і сумісність з УФ-фарбами.
струменевий екоальтернатіваЦікава паралель з цифровими друкуючими пристроями спостерігається в розвитку СТР. Як і у випадку з принтерами, після лазерних пристроїв з'явилися струменеві - правда, поки що знаходяться вони на узбіччі процесу еволюції обладнання виведення форм. Після нанесення зображення на спеціальну алюмінієву пластину (спеціальної вона стає, очевидно, через відсутність фотополімерного шару, хоча не виключено, що поверхня дійсно має якусь обробку для кращої адгезії чорнила) форма потребує прожаренні. Тобто «беспроцессной» цю технологію назвати ще не можна, а ось «бесхіміческой» - вже точно можна.
Правда, в силу ряду особливостей (в тому числі - фінансових) ніша цієї технології поки дуже вузька - їй користуються організації, яким потрібна мінімальна залежність від людського фактора і сервісу, а обсяг виведених форм невеликий.
Останні статті
Всі публікаціїШтучний інтелект у поліграфії: Нова ера креативності та ефективності
У світі, де технологічні інновації приходять із Кремнієвої долини, мало хто очікував, що поліграфія — галузь із ба...
Насичений, теплий коричневий - Pantone представив колір року 2025
Уловлюючи глобальний настрій зв’язку, комфорту та гармонії Програма «Колір року за версією Pantone»...
Шрифти на дієті: як нові гарнітури худнуть, щоб зберегти папір і гроші
Видавець HarperCollins і набірна компанія 2K/Denmark розробили нові шрифти з метою зменшення кількості сторінок у своїх ...
Майбутнє цифрових друкарських технологій разом із MacHOUSE на REX-T-REX 2024
MacHOUSE бере участь у виставці REX-T-REX 2024, що відбудеться з 10 по 12 вересня 2024 року у виставковому центрі «...
drupa 2024: Нові горизонти поліграфії (фото)
Після восьмирічної перерви з'явилася унікальна нагода відвідати виставку drupa 2024. Ця подія завжди вражала своїм м...